WTA Strasbourg: Calificare in corpore la dubluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Mai 2018

WTA Strasbourg: Calificare in corpore la dublu

Toate cele trei românce prezente pe tabloul principal de dublu de la Internationaux de Strasbourg, turneu de categoria WTA cu premii totale de 250.000 EUR, au repurtat victorii în primul tur.

Perechea 100% românească Mihaela Buzărnescu/Raluca Olaru a depășit în supertiebreak dublul asiatic format din taiwaneza Hao-Ching Chan și chinezoaica Zhaoxuan Yang, cel care era cotat ca principal cap de serie al competiției. Compatrioatele noastre s-au impus pe terenul 2 al complexului cu scorul de 3-6, 6-4, 10-2 după o oră și 25 de minute, iar în sferturile de finală ale competiției le vor întâlni pe estonianca Kaia Kanepi și poloneza Katarzyna Piter.

În același concurs, Jaqueline Cristian face pereche cu americanca Sofia Kenin, cele două reușind să obțină o victorie rapidă, în 57 de minute, cu scorul de 6-2, 6-1 în partida disputată cu dublul format din unguroaica Reka-Luca Jani și croata Tereza Mrdeza. Avansate în sferturile de finală, Jaqueline și Sofia vor lupta pentru un loc în penultimul act cu perechea cap de serie numărul 3, alcătuită din ucraineanca Nadiia Kichenok și australianca Anastasia Rodionova.