WTA Strasbourg: Buzărnescu iese la simplu, dar joacă finala de dublu cu OlaruMircea Rosca / SportPictures.eu
25 Mai 2018

WTA Strasbourg: Buzărnescu iese la simplu, dar joacă finala de dublu cu Olaru

După victorii categorice sau dramatice, astăzi a fost rândul Mihaelei Buzărnescu să piardă în set decisiv după ce a fost foarte aproape de a-și adjudeca o victorie în minim de seturi.

Semifinala contra jucătoarei slovace Dominika Cibulkova, locul 36 WTA, a început foarte promițător pentru compatrioata noastră clasată pe locul 32 WTA și după jumătate de oră primul set era trecut în contul ei cu 6-2, apoi în actul secund după o serie de cinci ghemuri consecutive câștigate la retur ea conducea cu 4-3. După două hold-uri, la 5-4 Mihaela a servit pentru meci și conducea cu 30-0 și două puncte o despărțeau de calificarea în finală, însă totul s-a rupt în jocul ei și Cibulkova a trecut la controlul meciului. Slovaca a câștigat ghemul și apoi tiebreak-ul pentru ca în decisiv să o domine pe compatrioata noastră, aflată parcă cu gândul la Paris. După două ore și 11 minute Cibulkova a câștigat cu 2-6, 7-6 (5), 6-1 și i-a blocat Mihaelei accesul la a treia finală a sezonului.

Vestea bună a zilei vine din proba de dublu, acolo unde Mihaela și Raluca Olaru au întâlnit în semifinale perechea Xenia Knoll (Elveția)/Anna Smith (Marea Britanie). Tricolorele s-au dovedit a fi superioare și după o oră și 22 de minute s-au impus cu scorul de 7-5, 6-2 și vor lupta mâine pentru trofeu. Adversare le vor fi ucraineanca Nadiia Kichenok și australianca Anastasia Rodionova, cele care în turul secund au eliminat o pereche din care făcea parte cealaltă tricoloră, Jaqueline Cristian, și americanca Sofia Kenin.