WTA Shenzhen: Sfert românesc în proba de dubluAndreea Alexandru / Mediafax Foto
31 Dec 2017

WTA Shenzhen: Sfert românesc în proba de dublu

Două perechi românești, două victorii cu emoții în prima zi cu meciuri de dublu la Shenzhen Open! Perechea Simona Halep/Irina Begu a depășit în prelungirile super-tiebreak-ului dublul chinez format din Xinyun Han și Chen Liang după ce a cedat la mare luptă primul set. Revenite de la 1-5, Simona și Irina au ratat break-ul la punct decisiv la scorul de 5-5 și au pierdut primul set după 50 de minute, dar s-au revanșat în cel de-al doilea, pe care l-au dominat clar. În decisiv fetele noastre au întors de la 2-3 la 6-3 și au ratat la 9-8 o primă minge de meci pe propriul serviciu, dar în cele din urmă au pus capăt partidei după 100 de minute cu scorul de 5-7, 6-2, 11-9.

În sferturile de finală ele vor întâlni un alt dublu românesc, format din Irina Bara și Mihaela Buzărnescu, cele care au produs o surpriză prin victoria repurtată asupra favoritelor numărul 4 al tabloului, rusoaica Natela Dzalamidze și elvețianca Xenia Knoll. Irina și Mihaela s-au impus cu 6-3, 6-7 (6), 10-8 după o oră și 50 de minute și și-au asigurat câte 60 de puncte de clasament și un cec comun în valoare de 3.852 USD.

În competiția de dublu evoluează încă o româncă, Raluca Olaru fiind cotată alături de ucraineanca Olga Savchuk cu a doua șansă la câștigarea trofeului. Cele două vor evolua în primul tur contra perechii Nicole Gibbs (SUA)/Carol Zhao (Canada), partida fiind programată pentru dimineața zilei de marți.