WTA Seul: Victorii pe toate planurile pentru BeguAFP / Mediafax Foto
24 Sep 2015

WTA Seul: Victorii pe toate planurile pentru Begu

Sub auspicii faste, Irina Begu avansează pe ambele planuri la turneul Korea Open Tennis dotat cu premii în valoare de 426.750 USD.

Ziua a început pentru Irina cu un meci dificil, purtat pe durata a două ore și 23 de minute cu slovena Polona Hercog, locul 60 WTA, câștigat în cele din urmă cu 6-2, 6-7 (6), 6-2. Compatrioata noastră a fost la un pas de a câștiga în minim de seturi, ea ratând trei mingi de meci la 6-3 în tiebreak-ul setului secund în situația în care a recuperat break-ul pierdut în debutul setului în ghemul 10, când Hercog  a servit pentru set. Victoria a propulsat-o pe Irina în sferturile de finală ale turneului unde o va întâlni pe suedeza Johanna Larsson, locul 62 WTA, jucătoare pe care nu a mai întâlnit-o până în prezent în circuit.

După perioada de odihnă, Irina s-a alăturat Ralucăi Olaru pentru partida din sferturile de finală ale probei de dublu în care le-au întâlnit pe cehoaicele Kristyna Pliskova și Katerina Vankova, cele care le eliminaseră în primul tur pe Andreea Mitu și americanca Nicole Melichar cu 6-4, 6-3. După un meci de mai puțin de o oră, româncele au învins cu 6-2, 6-2 și se pregătesc pentru semifinala în care vor juca împotriva perechii Kiki Bertens (Olanda) / Johanna Larsson (Suedia).