WTA San Jose: Dublu succesMarian Burlacu / SportPictures.eu
04 Aug 2018

WTA San Jose: Dublu succes

Mihaela Buzărnescu continuă să strălucească la Mubadala Silicon Valley Classic, turneu WTA Premier cu premii de 799.000 USD. În proba de simplu bucureșteanca clasată pe locul 24 WTA și cotată cap de serie numărul 5 a trecut în numai două seturi de această dată de australianca Ajla Tomljanovic, locul 65 WTA.

Jocul a durat o oră și 27 de minute și s-a încheiat cu scorul de 6-1, 7-5 în favoarea compatrioatei noastre care a fost foarte aproape de un nou set decisiv după ce a condus cu 3-1 și apoi a fost nevoită să salveze trei mingi de set la 3-5. În semifinalele competiției va juca împotriva belgiencei Elise Mertens, locul 15 WTA și favorită numărul 4.

După succesul din proba de simplu, într-un meci contând pentru sferturile de finală ale competiției de dublu Mihaela și britanica Heather Watson, perechea cap de serie numărul 2 a tabloului, au trecut cu 7-5, 6-2 după o oră și 15 minute de joc de perechea formată din britanica Johanna Konta și chinezoaica Shuai Zhang.

În semifinale Mihaela și Heather vor juca împotriva dublului format din surorile ucrainene Lyudmyla și Nadiya Kichenok.