WTA Praga: Halep avansează în sferturi, Niculescu și Olaru în semifinaleZUMA Wire/HEPTA/SportPictures.eu
13 Aug 2020

WTA Praga: Halep avansează în sferturi, Niculescu și Olaru în semifinale

Un nou meci complicat pentru Simona Halep în proba de simplu a Prague Open. Constănțeanca a avut nevoie din nou de trei seturi pentru a trece în turul al treilea, al sferturilor de finală, după succesul din primul tur contra slovenei Polona Hercog (46 WTA).

Astăzi ea a fost nevoită să revină după ce a fost condusă la seturi de Barbora Krejcikova, cehoaica clasată pe locul 118 WTA controlând startul jocului, însă a revenit în partea a doua și s-a distanțat promițător la 5-2 în actul secund. Chiar dacă se părea că va urma imediat un set decisiv, Krejcikova s-a agățat de șansa ei și a reușit să egaleze la 5 și apoi a contestat serviciul cu probleme al compatrioatei noastre. Simona s-a concentrat și a reușit să gestioneze finalul de set pentru a conduce partida în cele din urmă în setul decisiv. Afectată de dureri la spate, constănțeanca a solicitat în două rânduri intervenția fizioterapeutului, însă problemele medicale nu au împiedicat-o să tranșeze soarta acestui al treilea set.

După două ore și 5 minute ea s-a impus cu 3-6, 7-5, 6-2 și va juca în sferturile de finală contra polonezei Magdalena Frech (174 WTA), beneficiară a statutului de lucky loser, cea care în primul tur a eliminat-o pe Gabriela Ruse. Irina Begu (82 WTA) a pierdut primul set în meciul împotriva elvețiencei Leonie Kung (157 WTA), un alt lucky loser, scor 6-7 (3), partida fiind întreruptă de întuneric și urmând a fi reluată vineri.

În proba de dublu, Monica Niculescu și Raluca Olaru au confirmat statutul de favorite numărul 4 și vor evolua în semifinalele competiției. După ce au trecut la limită în primul tur de dublul format din norvegianca Ulrikke Eikeri și franțuzoaica Elixane Lechemia, scor 1-6, 6-3, 12-10, Monica și Raluca au avut o misiune mult mai simplă în jocul din turul secund contra perechii Lidziya Marozava (Belarus)/Yana Sizikova (Rusia). Tricolorele s-au impus cu 6-2, 6-1 și în semifinale se vor duela cu învingătoarele partidei Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (Cehia) - Veronika Kudermetova/Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia).