WTA Praga: Finale cu românceZUMA Wire/HEPTA/SportPictures.eu
15 Aug 2020

WTA Praga: Finale cu românce

Obișnuită deja să joace un meci pe parcursul a două zile, Irina Begu (82 WTA) a început astăzi de la scorul de 6-2, 0-1 partida contra spanioloaicei Sara Sorribes Tormo (84 WTA) și după un set decisiv a obținut o victorie importantă. Chiar dacă a cedat setul secund nereușind să recupereze handicapul break-ului cedat în primul ghem, compatrioata noastră s-a desprins repede la 4-1 și a închis partida cu un nou break, scorul final fiind 6-2, 4-6, 6-2.

După pauza regulamentară de odihnă, Irina a intrat din nou în teren pentru semifinala contra Simonei Halep. De această dată, chiar dacă a servit pentru set la 6-5 în primul set, oboseala acumulată pe parcursul acestor zile și-a spus cuvântul și Irina a fost în cele din urmă învinsă de Simona cu 7-6 (2), 6-3 după o oră și jumătate de joc. Așadar, Halep s-a calificat în finala Prague Open și va juca împotriva belgiencei Elise Mertens (23 WTA), cap de serie numărul 3 al tabloului, partida fiind programată duminică de la ora 14:30.

În cea de-a doua finală de mâine vor juca Monica Niculescu și Raluca Olaru, cele care în această seară au învins la mare luptă dublul principal favorit la câștigarea titlului, format din cehoaicele Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova. Un prim set complicat în care au făcut rebreak la 5-6 și s-au impus la 4 în tiebreak a fost urmat de un tur de forță al româncelor care s-au distanțat la 5-3 în cel de-al doilea, însă favoritele gazdelor au strâns rândurile și au împins meciul în decisiv. Supertiebreak-ul a fost la discreția fetelor noastre, care de la 1-2 au întors la 6-2 și au închis fără probleme partida. După două ore și 5 minute Monica și Raluca s-au impus cu 7-6 (4), 5-7, 10-5 și se vor lupta pentru trofeu cu un alt dublu ceh, favoritele numărul 2 ale tabloului Lucie Hradecka și Kristyna Pliskova, duminică de la ora 16:00.