WTA Praga: Eliminată, dar cu capul susSilvia Ilie / Mediafax Foto
26 Apr 2016

WTA Praga: Eliminată, dar cu capul sus

Intrată pe tabloul principal al J&T Banka Prague Open, turneu WTA International cu premii de 426.750 USD, după ce a câștigat calificările învingând-o franțuzoaica Amandine Hesse (158 WTA) cu 7-6 (2), 4-6, 6-2 la capătul unui joc de două ore și 10 minute, Sorana Cîrstea a jucat astăzi în primul tur contra australiencei Samantha Stosur, locul 25 WTA și favorita numărul 4 a tabloului.

Partida a durat două ore și s-a încheiat cu victoria jucătoarei de la Antipozi cu scorul 3-6, 6-4, 6-2, însă ar fi putut avea alt deznodământ dacă în setul secund Sorana continua revenirea de la 2-5 și ar fi concretizat mingea de 5-5 pe care a avut-o pe propriul serviciu. Stosur a legat trei puncte consecutive, a egalat la seturi și a defilat în setul decisiv. Ieșind cu capul sus din competiția în care a jucat de la egal cu adversare mult mai bine cotate, Sorana a acumulat în total 19 puncte de clasament – 18 din calificări și unul aferent intrării pe tabloul principal – și a primit un cec în valoare de 2.774 USD.

Punctele obținute o vor ajuta pe compatrioata noastră să urce săptămâna viitoare de pe locul 131 până pe 127, iar wild-card-ul primit pentru participarea pe tabloul principal la Mutua Open de la Madrid o va sprijini în continuare să revină între primele 100 de jucătoare ale lumii.