WTA Praga: Ana Bogdan abandonează în sferturile de finalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Aug 2020

WTA Praga: Ana Bogdan abandonează în sferturile de finală

Ana Bogdan, prima intrată pe terenurile complexului Sparta Praga, a fost nevoită să abandoneze meciul contra Kristynei Pliskova (69 WTA) cu toate că avea un avantaj consistent, 5-2 în primul set.

Sinăianca a acuzat probleme la piciorul stâng într-un moment foarte bun, derularea ostilităților lăsând să se întrevadă o posibilă primă victorie împotriva cehoaicei după cinci înfrângeri suferite în fața acesteia. Așadar, Ana ratează accederea în a cincea semifinală a carierei după cele de la Florianopolis (2016), București (2017), Monterrey și Bogotá (2018).

Ea primește un cec în valoare de 5.000 USD și 60 de puncte ce îi asigură un salt de 5 locuri în ierarhia WTA.