WTA Nottingham: Ruse pierde, dar continuă ascensiuneaMarian Burlacu / SportPictures.eu
11 Iun 2018

WTA Nottingham: Ruse pierde, dar continuă ascensiunea

După ce a câștigat calificările pentru tabloul principal al probei de simplu al Nature Valley Open, turneul WTA International cu premii de 250.000 USD, Gabriela Ruse a pierdut meciul din primul tur contra unei adversare redutabile, favorita numărul 2 a tabloului, slovaca Magdalena Rybarikova, ocupantă a locului 18 WTA.

O oră și 25 de minute a durat partida încheiată în trei seturi, scor 6-0, 3-6, 6-1 în favoarea jucătoare mai bine cotate, însă Gabriela a jucat curajos în setul secund și a rupt în două rânduri serviciul adversarei sale.

Prestația sa foarte bună îi aduce 18 puncte aferente câștigării calificărilor și unul participării pe tabloul principal ceea ce o propulsează 10 locuri în clasamentul la zi, neoficial, până pe poziția 195, cea mai bună clasare a carierei.