WTA Moscova: Dulgheru pierde dramaticAndreea Alexandru / Mediafax Foto
20 Oct 2015

WTA Moscova: Dulgheru pierde dramatic

Ultimul meci al zilei la Kremlin Cup a fost și cel mai tensionat. Protagoniste au fost Alexandra Dulgheru (58 WTA) și cehoaica Karolina Pliskova (15 WTA), care s-au luptat două ore și 40 de minute pentru un loc în optimile turneului de simplu.

Compatrioata noastră a avut de luptat serios cu adversara sa, care a avut un început mai bun și a știut să gestioneze avantajul break-ului făcut în ghemul 5 pentru a închide primul set în favoarea sa. Detașată la 3-1 în setul secund, cehoaica s-a văzut depășită de Alexandra, care a revenit în forță și a servit pentru set la 5-3, dar un rebreak a readus-o pe linia de plutire pe Pliskova. Tricolora nu renunță și închide setul la 5, iar după ce se vede din nou condusă de cehoaică cu 4-1 în decisiv se lansează într-o nouă cursă de recuperare a terenului pierdut. La 5-4 în favoarea ei Alexandra nu mai are forța pentru un nou break, astfel încât se ajunge ulterior la tiebreak. Aici este rândul ei să preia inițiativa și se distanțează la 4-1. Pliskova face patru puncte consecutive, dar nu reușește să facă niciun serviciu, astfel încât Dulgheru are minge de meci, dar la rândul ei este incapabilă să își facă serviciile. La 7-6 pentru ea cehoaica mai ratează o șansă, dar câștigă al doilea punct și are o nouă minge de meci pe care o fructifică pe serviciul Alexandrei.

Învinsă, Dulgheru părăsește Moscova cu un punct de clasament și un cec de 6.864 USD.