WTA Montreal: Halep și Niculescu continuă și la simpluAlexandru Dobre / Mediafax Foto
27 Iul 2016

WTA Montreal: Halep și Niculescu continuă și la simplu

După calificarea în turul secund al probei de dublu în care fac pereche, Simona Halep și Monica Niculescu au obținut victorii și în competiția de simplu din cadrul Rogers Cup, turneul de categoria WTA Premier cu premii în bani de 2.413.663 USD organizat pe hard la Montreal.

Monica a fost prima intrată în teren în noaptea trecută și a oferit din nou senzații tari suporterilor săi. Condusă cu set și 5-4 de letona Jelena Ostapenko, locul 40 WTA, compatrioata noastră a reușit break-ul ce a ținut-o în meci și a încheiat fulminant decisivul în care nu a cedat decât un ghem. Mai mult decât atât, a fost aproape de a câștiga la zero, dar tânăra jucătoare letonă a salvat o minge de meci la 5-0. După două ore și un sfert Monica a terminat învingătoare cu 3-6, 7-5, 6-1 și va juca în turul secund contra polonezei Agnieszka Radwanska, locul 4 WTA, în fața căreia are palmares negativ cu o victorie și trei înfrângeri.

Într-un alt meci al sesiunii de noapte, Simona Halep a trecut fără probleme, într-o oră și un sfert cu scorul de 6-2, 6-3, de ocupanta locului 45 WTA, australianca Daria Gavrilova. Următoarea adversară a constănțencei va fi învingătoarea partidei dintre italianca Sara Errani (25 WTA) și cehoaica Karolina Pliskova (17 WTA).