WTA Montreal: Eliminare în prelungirile decisivuluiMircea Rosca / SportPictures.eu
07 Aug 2018

WTA Montreal: Eliminare în prelungirile decisivului

Desfășurat în paralel cu partida dintre Sorana Cîrstea și Monica Niculescu, meciul dintre Irina Begu și australianca Ashleigh Barty, locul 16 WTA, s-a încheiat cu un rezultat nedorit pentru suporterii români.

Chiar dacă a luptat frumos și a câștigat într-un stil entuziasmant setul al doilea al partidei, Irina nu a putut păstra avantajul break-ului obținut în decisiv și de la 4-2 a fost nevoită să salveze trei mingi de meci la 4-5, efortul depus și după o accidentare la laba piciorului stâng la scorul de 5-5 punându-și amprenta pe rezultatul final.

După două ore și 49 de minute australianca s-a impus cu 6-3, 1-6, 7-5 și Irina pierde dreptul de a evolua în continuare și pe tabloul de simplu după eliminarea de ieri din proba de dublu.