WTA Montreal: Calificare mult mai ușoară în sferturiMustafa Yalcin / Anadolu Agency / Hepta / Sport Pictures
10 Aug 2018

WTA Montreal: Calificare mult mai ușoară în sferturi

După maratonul cu Anastasia Pavlyuchenkova, Simona Halep a revenit în teren la câteva ore distanță pentru partida din optimile de finală în care adversară i-a fost Venus Williams, locul 14 WTA.

La rândul ei obosită după partida cu Sorana Cârstea, americanca a fost afectată de o problemă musculară la piciorul drept și nu a putut face față ritmului impus de liderul mondial, care a gestionat inteligent avantajul de care a dispus și și-a plimbat adversara pe teren.

După 72 de minute de joc Simona s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2 și a obținut astfel dreptul de a evolua în sferturile de finală ale Rogers Cup, acolo unde o va întâlni pe franţuzoaica Caroline Garcia, locul 6 WTA, în fața căreia are avantaj net la scorul meciurilor directe, 4-1.