WTA Madrid: Sfert românesc la Caja MagicaMircea Rosca / SportPictures.eu
04 Mai 2016

WTA Madrid: Sfert românesc la Caja Magica

Victorii importante repurtate de Irina Begu și Simona Halep în optimile de finală ale turneului Premier Mandatory Mutua Madrid Open, performanță inedită ce le aduce pe cele două față în față în sferturi, având astfel o reprezentantă a tricolorului în penultimul act al competiției de simplu.

Irina Begu a demonstrat din nou un mental de oțel și a trecut în set decisiv după o partidă ce a durat două ore și 35 de minute de Christina McHale, jucătoare americancă ce ocupă locul 59 WTA. Compatrioata noastră a revenit după ce a fost condusă la seturi și a încheiat partida cu 6-7 (6), 6-4, 6-4, a doua victorie consecutivă în care a întors rezultatul după cea din turul anterior când a învins-o pe Garbiñe Muguruza. Dacă la acest nivel de performanță din punct de vedere tehnic este foarte greu să faci reglaje pe parcursul unui sezon, iată că la nivel mental Irina a făcut progrese remarcabile și cu siguranță că dacă nu va avea parte de accidentări, are toate șansele de a-și depăși cea mai bună clasare a carierei, locul 25.

În al doilea meci cu jucătoare româncă în teren, Simona Halep și-a luat revanșa pentru înfrângerea de la Miami și a învins-o fără drept de apel pe Timea Bacsinszky. Oboseala acumulată de elvețianca de pe locul 15 WTA în cele două meciuri de trei seturi jucate cu Andrea Petkovic și Ekaterina Makarova a fost vizibilă în meci, însă nu știrbește cu nimic meritele constănțencei, care a folosit eficient arma serviciului și a știut să se replieze în debutul setului secund când adversara sa marca o revenire în joc. Accelerând ritmul, exploatând mobilitatea superioară și plasând cu acuratețe loviturile ce flirtau cu tușele, Simona a închis partida cu scorul de 6-2, 6-3 în o oră și 13 minute, punând capăt unei serii de 8 meciuri fără înfrângere a elvețiencei.

Avem astfel un sfert de finală românesc, Irina și Simona aflându-se pentru a patra oară față în față, toate întâlnirile fiind câștigate de constănțeancă. Rămâne de văzut cine va reprezenta România în semifinală, jucătoarea cu mentalul de fier sau cea agresivă și versatilă în exprimarea în teren.