WTA Kuala Lumpur: Dulgheru, performanța sezonuluiBogdan Iordache / Mediafax Foto
07 Mar 2015

WTA Kuala Lumpur: Dulgheru, performanța sezonului

Calificare dramatică a Alexandrei Dulgheru în finala turneului WTA BMW Malaysian Open dotat cu premii totale în valoare de 250.000 USD. Aproape trei ore și un sfert a luptat reprezentanta României cu favorita 4 a turneului, australianca de origine slovacă Jarmila Gajdosova, jucătoare ce ocupă locul 52 WTA.

Meciul intră în categoria argumentelor pro la întrebarea ”de ce iubim tenisul?”, un meci pentru care o simplă înlănțuire de epitete poate părea banală în comparație cu tensiunea și dramatismul spectacolului sportiv. O întâlnire între două sportive de aproximativ același nivel nu putea fi decisă decât de rezistența fizică și soliditatea mentală a combatantelor. Dacă din punct de vedere fizic ambele jucătoare s-au autodepășit într-un mediu cu umiditate excesivă și temperatură ridicată, Alexandra a dovedit mult mai multă determinare și a trecut cu bine peste momentele delicate din meci mai bine decât adversara sa.

Nu totul a fost perfect pentru ea și a avut situații în care adversara sa a condus autoritar cursul jocului. O primă sincopă a avut-o la 4-1 în primul set, când a ratat trei mingi de dublu break și poate de la 5-1 alta ar fi fost curgerea jocului. Gajdosova a prins încredere după ce a reușit să își facă serviciul și a egalat la 4, apoi a reușit break-ul decisiv în ghemul 11 și a încheiat setul cu un ghem de serviciu câștigat la 15. Australianca și-a corectat greșelile de backhand și a reușit să o pună în dificultate pe Alexandra cu lovituri în lung de linie trimise în apropierea liniilor de tușă.

Setul 2 a avut o evoluție mult mai compactă a scorului și o serie de trei break-uri a înclinat balanța în favoarea austaliencei, dar Alexandra a reușit să egaleze la 4 și să treacă în avantaj după ghemul 9. După un joc câștigat pe baza unui serviciu consistent, Gajdosova a avut o perioadă de cădere și a pierdut la 0 ghemul următor, pentru ca mai apoi Alexandra să convertească prima minge de break și set pe care adversara sa i-a cedat-o.

Startul setului decisiv îi aparține româncei, cu un ghem alb și apoi trei mingi de break, dar australianca arată că este și ea solidă mental și îi dă replica restabilind egalitatea. Presiunea pe umerii Alexandrei se mărește la fiecare ghem de serviciu al său, dar strânge pumnul și rezistă retururilor tăioase ale Gajdosovei. În timp ce australianca își face serviciul în ghemuri scurte, Alexandra are de închis ghemuri de 20 și chiar 26 de puncte în care anulează chiar și 7 mingi de break într-un ghem, iar acest lucru părea că îi macină încrederea adversarei sale. Aceasta continuă, însă, să își facă serviciul și, fără niciun break, se ajunge în tiebreak. Un minibreak al Alexandrei pe un retur greu trimis în cros scurt a înclinat definitiv balanța în decisivul decisivului. La 4-3, românca își face ambele servicii și face al doilea minibreak convertind a doua minge de meci.

Amândouă jucătoarele ies de pe teren stoarse de energie, dar spre bucuria noastră cu Alexandra zâmbitoare sub tabela care indica scorul 5-7, 7-5, 7-6 (4). O așteaptă o noapte de recuperare pentru o finală îndelung dorită, performanță pe care nu a mai atins-o de mai bine de patru ani, iar adversară îi va fi Caroline Wozniacki, daneza clasată pe locul 5 WTA în fața căreia s-a retras acum două săptămâni în turul secund de la Doha. În cealaltă semifinală Wozniacki a trecut lejer cu 6-2, 6-2 de taiwaneza Su-Wei Hsieh și este mult mai puțin solicitată fizic pentru partida de mâine.