WTA Istanbul: O singură româncă evoluează în sferturiAlexandru Dobre / Mediafax Foto
25 Apr 2019

WTA Istanbul: O singură româncă evoluează în sferturi

TEB BNP Paribas Istanbul Cup, turneu WTA International ce se desfășoară în orașul de pe Bosfor, a avut printre protagoniste un număr de jucătoare tricolore.

Dacă Alexandra Dulgheru (167 WTA) a ratat calificarea pe tabloul principal după o victorie, 3-6, 6-2, 6-3 cu Tereza Mrdeza (Croația, 188 WTA) și o înfrângere, 2-6, 4-6 cu Kateryna Kozlova (Ucraina, 91 WTA), Irina Bara și Ana Bogdan au obținut dreptul de a evolua pe tabloul de 32 de jucătoare.

Irina a trecut de Arina Rodionova (Australia, 182 WTA) cu 6-1, 6-1 și de Julia Glushko (Israel, 129 WTA) cu 2-6, 6-4, 6-2, în timp ce Ana a trecut de Anna Bondar (Ungaria, 199 WTA) cu 2-6, 6-3, 6-3 și de Ipek Oz (Turcia, 741 WTA) cu 6-0, 6-2.

Sinăianca poziționată pe locul 150 WTA a avut cel mai lung parcurs pe tabloul principal. După evoluția bună pe tabloul de calificări, în primul tur al tabloului principal ea a beneficiat de retragerea la scorul de 6-1, 1-0 a belgiencei Kirsten Flipkens (59 WTA), iar astăzi a întâlnit-o în optimile de finală pe croata Petra Martic (40 WTA, favorita 6). Un meci de mare luptă, partida a fost câștigată de jucătoarea croată cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3 după ce Ana a servit la 5-5 în setul secund.

Sorții au decis ca Irina Bara să se confrunte în primul tur cu Sorana Cîrstea, ”războiul fratricid” încheindu-se cu victoria în trei seturi a târgoviștencei clasate pe locul 97 WTA, scor 2-6, 6-0, 6-0. Sorana a fost eliminată, însă, în turul secund de cehoaica Barbora Strycova (47 WTA) după ce a câștigat primul set, scorul întâlnirii fiind 6-2, 1-6, 3-6.

Tot în două partide a evoluat și favorita numărul 2 a tabloului, Mihaela Buzărnescu (30 WTA), care după ce a trecut cu 6-4, 6-4 de lucky loser-ul Julia Glushko a cedat cu 1-6, 6-4, 7-5 în fața rusoaicei Margarita Gasparyan (72 WTA). Irina și Mihaela au făcut pereche în proba de dublu, dar parcursul a fost unul scurt, ele fiind învinse cu 3-6, 6-4, 10-7 de suedeza Cornelia Lister și cehoaica Renata Voracova.

În schimb, Andreea Mitu a trecut de primul tur împreună cu rusoaica Alexandra Panova și după succesul cu 6-2, 6-2 în partida contra perechii Prarthana Thombare (India)/Eva Wacanno (Olanda) s-a calificat în sferturile de finală. Cele două se vor lupta pentru un loc în semifinale cu principalele favorite, unguroaica Timea Babos și franțuzoaica Kristina Mladenovic.