WTA Istanbul: Cîrstea, a doua româncă din sferturile de finalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Apr 2021

WTA Istanbul: Cîrstea, a doua româncă din sferturile de finală

Sorana Cîrstea are parte de meciuri intense pe tabloul de simplu al TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul, turneu WTA 250 cu premii totale de 235.238 USD. După victoria muncită în fața ucrainencei Kateryna Kozlova (130 WTA), scor 6-4, 7-6 (6), în primul tur, târgovișteanca clasată pe locul 67 WTA a învins-o cu un scor similar pe rusoaica Anastasia Potapova (76 WTA).

După o oră și 45 de minute, Sorana a câștigat cu 7-6 (6), 6-4 în situația în care a salvat trei mingi de set la 6-5 în favoarea adversarei în primul act, iar în cel de-al doilea a reușit să-și câștige de două ori serviciul într-un set cu 7 break-uri din 10 ghemuri.

Sferturile de finală îi vor aduce ca adversară pe învingătoarea partidei dintre Vera Zvonareva (Rusia, 115 WTA) și Fiona Ferro (Franța, 57 WTA), meci care se va disputa joi. Tot joi se va disputa și partida din turul secund dintre Ana Bogdan (102 WTA) și Barbora Krejcikova (Cehia, 42 WTA), iar în proba de dublu se va juca meciul din sferturile de finală Andreea Mitu/Lidziya Marozava (Belarus) - Paula Kania-Chodun (Polonia)/Julia Wachaczyk (Germania).