WTA Istanbul: Begu întoarce fantastic și urcă în semifinaleMihaela Bobar / SportPictures.eu
28 Apr 2018

WTA Istanbul: Begu întoarce fantastic și urcă în semifinale

Meci de mare tensiune pentru Irina Begu în sferturile de finală ale TEB BNP Paribas Istanbul Cup, turneu WTA International cu premii totale în valoare de 250.000 USD, contra croatei Donna Vekici, locul 54 WTA.

Condusă cu set și 6-5, compatrioata noastră clasată pe locul 37 WTA a avut o ieșire nervoasă la adresa arbitrului de scaun căruia i-a reproșat o decizie eronată la ultimul punct disputat în ghemul 11 și a solicitat prezența supervizorului turneului. Chiar dacă era conștientă că soarta punctului nu putea fi schimbată, descărcarea nervoasă a ajutat-o să treacă peste o minge de meci a adversarei și să intre într-un tiebreak pe care l-a dominat autoritar.

Resetată, Irina a defilat în decisiv și a pus punct partidei după două ore și un sfert cu scorul de 3-6, 7-6 (1), 6-1, iar în semifinale o va întâlni pe franțuzoaica Pauline Parmentier. Jucătoarea clasată pe locul 122 WTA a beneficiat de retragerea principalei favorite Caroline Wozniacki, daneza părăsind terenul la scorul de 4-6, 6-3.