WTA Istanbul: A treia finală a carierei pentru ȚigRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Sep 2020

WTA Istanbul: A treia finală a carierei pentru Țig

Patricia Țig a învins-o pe cehoaica Tereza Martincovic, locul 136 WTA, cu 6-3, 6-3 într-o oră și 49 de minute în semifinalele TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul, turneu de categoria WTA International cu premii în valoare de 202.250 USD, și a obținut calificarea în cea de-a treia finală de turneu WTA din carieră.

Gălățeanca în vârstă de 26 de ani a avut și în această seară o revenire de senzație în primul set la fel ca în sfertul de finală de ieri contra favoritei numărul 2 a tabloului, suedeza Rebecca Peterson, locul 48 WTA. Condusă cu 1-3, Patricia a apăsat pe accelerație și a închis setul cu o serie de cinci ghemuri câștigate consecutiv, seria bună continuând cu alte două ghemuri în actul secund. Un rebreak al cehoaicei o aduce pe aceasta în meci, dar Pati nu a părut dispusă să ia prizonieri și a sprintat către 5-1 după o serie de discuții în contradictoriu cu arbitrul de scaun și cu adversara ei. Tensiunea și-a spus cuvântul, cehoaica s-a apropiat la 5-3, dar compatrioata noastră nu a ratat încă o dată șansa de a închide partida pe propria lansare.

Duminică de la ora 17:00 Patricia va disputa a treia finală a carierei după cele de la Baku din 2015 și de la București de anul trecut, adversară urmând a-i fi canadianca Eugenie Bouchard, locul 272 WTA.