WTA Seul: Înfrângere în sferturi pentru BeguSimion Sebastian Tataru / SportPictures.eu
21 Sep 2018

WTA Seul: Înfrângere în sferturi pentru Begu

Irina Begu s-a oprit în sferturile de finală ale Korea Open, turneu de categoria WTA International cu premii totale în valoare de 250.000 USD, după un meci de trei seturi cu grecoaica Maria Sakkari, locul 32 WTA și favorită numărul 3 a tabloului.

6-3, 4-6, 6-4 a fost scorul în favoarea jucătoarei elene după două ore și 48 de minute în care Irina a avut șansa de a înclina balanța în ghemul 2 al setului decisiv, dar a ratat trei mingi de break și i-a oferit adversarei șansa de a restabili egalitatea pe tabelă. Mai mult decât atât, Sakkari a făcut break în ghemul 5, singurul din setul decisiv și și-a apropiat victoria.

Astfel, compatrioata noastră pune capăt participării în proba de simplu și primește 60 de puncte de clasament și un cec în valoare de 6.175 USD.