WTA Indian Wells: Cu emoții, Halep trece în optimiRecep Sakar / Anadolu Agency /ABACAPRESS /SportPictures.eu
10 Mar 2019

WTA Indian Wells: Cu emoții, Halep trece în optimi

Meci complicat în fața unei adversare care a stat bine în teren și a returnat în forță, câștigat în două seturi cu prelungiri de Simona Halep.

Partida din turul al treilea al BNP Paribas Open, turneul WTA Premier Mandatory de la Indian Wells cu angajament financiar de 9.035.428 USD, nu a fost deloc o plimbare prin parc pentru constănțeanca favorită numărul 2 a tabloului, chiar dacă în fața ei se prezenta Kateryna Kozlova, o jucătoare de pe poziția 114 WTA.

Detașată la 5-3 în primul set, compatrioata noastră a scăzut ritmul și a servit pentru a rămâne în set, apoi a câștigat la 3 tiebreak-ul, iar în actul secund a dat emoții susținătorilor ei fiind egalată la 5 după ce a condus cu 5-2. Finalul i-a aparținut, punând capăt partidei cu două ghemuri albe, astfel încât tabela indica după o oră și 50 de minute 7-6 (3), 7-5 în favoarea Simonei.

În optimile de finală ea o va întâlni pe învingătoarea partidei ce le opune pe cehoaica Marketa Vondrousova, locul 61 WTA, și letona Jelena Postapenko, locul 22 WTA și cap de serie numărul 22.