WTA Hobart: Buzărnescu, victorie pentru top 50 WTAAndreea Alexandru / Mediafax Foto
11 Ian 2018

WTA Hobart: Buzărnescu, victorie pentru top 50 WTA

Victorie de senzație și îndeplinirea unui vis pentru Mihaela Buzărnescu! Jucătoarea care începea anul 2017 în jurul locului 580 WTA a obținut astăzi un succes ce îi permite accederea în semifinalele turneului Hobart International și implicit un salt de 10 poziții în clasamentul la zi până pe locul 47 WTA, un nou ”career high”.

În partida disputată contra americancei Alison Riske, locul 89 WTA, Mihaela a dat încă o dată proba maturității, bazându-se pe un mental solid și un joc agresiv și spectaculos. Ea a revenit de la 2-5 în primul set al întâlnirii și după un final pe muchie de cuțit în care i-a anulat adversarei cinci mingi de set, a câștigat tiebreak-ul la 5. În fața jocului complet al Mihaelei, Riske a clacat în actul secund și după un pic mai mult de o oră și jumătate a părăsit învinsă terenul, scorul afișat de tabelă fiind de 7-6 (5), 6-1.

Semifinala este o premieră pentru Mihaela în circuitul WTA, ea urmând să lupte pentru un loc în ultimul act al competiției cu ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 43 WTA. În cazul unei victorii, compatrioata noastră are asigurat un salt de încă trei locuri.

Din păcate, Mihaela este singura româncă ajunsă în semifinale după ce Monica Niculescu s-a retras din competiție înaintea semifinalei cu favorita numărul 2 a tabloului, belgianca Elise Mertens, ocupantă a locului 36 WTA. Slătineanca acuză probleme medicale și se menajează înaintea Australian Open.

De asemenea, în proba de dublu perechea Raluca Olaru/Olga Savchuk (Ucraina) a fost eliminată în sferturi de dublul Veronika Kudermetova (Rusia)/Aryna Sabalenka (Belarus), scorul întâlnirii fiind de 6-1, 7-5 în favoarea acestora din urmă.