WTA Hobart: Begu pierde în două seturi cu scenariu identicSabin Malisevschi / SportPictures.eu
10 Ian 2019

WTA Hobart: Begu pierde în două seturi cu scenariu identic

Irina Begu s-a oprit în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul Hobart International, turneu de categoria WTA International cu premii în valoare de 250.000 USD.

Chiar dacă a început bine meciul contra jucătoarei slovace Anna Karolina Schmiedlova, clasată pe locul 77 WTA, compatrioata noastră nu a putut închide primul set și de la 5-3 la cedat după patru ghemuri pierdute consecutiv. Un scenariu similar l-a avut și actul secund, cu Irina conducând cu 4-1 și 5-3, dar Schmiedlova a replicat din nou cu o serie de patru ghemuri în care nu a cedat decât trei puncte și a pus capăt partidei după o oră și 48 de minute cu scorul de 7-5, 7-5.

Așadar, compatrioata noastră clasată pe locul 76 WTA părăsește și proba de simplu primind 60 de puncte de clasament și un cec în valoare de 6.175 USD.