WTA Gdynia: Eliminări la simpluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Iul 2021

WTA Gdynia: Eliminări la simplu

Irina Bara și Irina Begu au fost eliminate astăzi în turul secund al probei de simplu de la BNP Paribas Poland Open, turneu de categoria WTA250 cu premii totale de 235.238 USD.

Bara, locul 116 WTA și cap de serie numărul 10, a început aseară partida în care a avut-o ca adversară pe Kristina Kucova (Slovacia, 150 WTA). După două ore și 34 de minute jocul s-a oprit din cauza întunericului la scorul de 6-3, 5-7, 4-2 în favoarea compatrioatei noastre, însă astăzi, la reluare, Kucova a egalat la 4 după două ghemuri disputate, apoi nu a mai cedat punct în următoarele două ghemuri și a închis partida.

Irina Begu, locul 81 WTA și favorită numărul 3, nu a putut trece peste dorința de victorie a favoritei gazdelor, Katarzyna Kawa (Polonia, 143 WTA), și după aproape 100 de minute a cedat cu 2-6, 4-6.

Irina Bara rămâne în concurs în proba de dublu alături de Varvara Lepchenko (SUA), cele două urmând să joace vineri în sferturile de finală unde vor întâlni perechea favorită numărul 3 formată din Anna Danilina (Kazahstan) și Lidziya Marozava (Belarus).