WTA Eastbourne: Debut promițător pentru românceMircea Roșca / SportPictures.eu
23 Iun 2019

WTA Eastbourne: Debut promițător pentru românce

Nature Valley International, turneu de categoria WTA Premier cu premii totale în valoare de 998.712 USD, a început astăzi pentru jucătoarele tricolore cu meciul de dublu în care Simona Halep și Raluca Olaru s-au aflat de aceeași parte a fileului după trei ani și jumătate de pauză.

Cele două le-au avut ca adversare în runda inaugurală a probei pe principalele favorite ale tabloului, canadianca Gabriela Dabrowski și chinezoaica Yifan Xu, în fața cărora au făcut un joc foarte bun. După o oră și 35 de minute, fetele noastre s-au impus cu 7-6 (5), 7-5 după ce în ambele seturi au înregistrat o revenire spectaculoasă. În primul, favoritele au condus cu 5-2 și au ratat o primă minge de set la punctul decisiv al ghemului 9, apoi Simona și Raluca au revenit de la 40-30 în ghemul următor și au egalat la 5 pentru a se impune apoi în tiebreak, apoi în cel de-al doilea au anulat break-ul avantaj pe care îl aveau Dabrowski și Xu și au egalat la 4, după care au rupt serviciul adversarelor în ghemul 11 și au închis partida.

În turul secund, cel al sferturilor de finală, Simona și Raluca le vor avea ca adversare pe învingătoarele partidei Alicja Rosolska (Polonia)/Zhaoxuan Yang (China) – Lucie Hradecka (Cehia)/Andreja Klepac (Slovenia).

Mâine va debuta și Mihaela Buzărnescu în proba de simplu, adversară urmând a-i fi letona Jelena Ostapenko.