WTA Doha: Doar Halep trece în sferturiRecep Sakar / Anadolu Agency / Hepta / SportPictures.eu
15 Feb 2018

WTA Doha: Doar Halep trece în sferturi

Simona Halep rămâne singura reprezentantă a tricolorului în sferturile de finală ale Qatar Total Open, turneu de categoria Premier 5 cu premii financiare de 3.173.000 USD. Fără a se întrebuința prea mult, accelerând pe finalurile de set, constănțeanca s-a impus cu 6-4, 6-3 în o oră și 5 minute în fața unei ”victime de serviciu”, așa cum a devenit letona Anastasija Sevastova, locul 15 WTA.

Simona a obținut astfel a cincea victorie consecutivă din iulie 2016 încoace asupra adversarei de astăzi și se pregătește pentru un sfert de finală interesant împotriva americancei Catherine Bellis, locul 48 WTA, cea care astăzi a eliminat-o cu 7-6 (4), 6-3 pe cehoaica Karolina Pliskova, locul 5 WTA.

Sorana Cîrstea a fost eliminată de spanioloaica Garbiñe Muguruza, locul 4 WTA după un meci în care a contat prea puțin. Târgovișteanca și-a arătat valoarea numai pentru câteva ghemuri în setul secund, atunci când a revenit de la 1-5 la 4-5, însă a fost prea puțin pentru a emite pretenții. Iberica s-a impus cu 6-0, 6-4 la capătul a 64 de minute de joc, iar Sorana părăsește competiția cu 105 puncte de clasament și un cec în valoare de 33.750 USD.

Același premiu îl va primi și Mihaela Buzărnescu, cea care nu a mai avut resurse pentru a depăși a doua jucătoare de top 10 în două zile consecutive. Victoria minunată de ieri contra letonei Jelena Ostapenko, locul 6 WTA și favorită cu același număr al tabloului, nu a fost dublată de o evoluție remarcabilă și în fața jucătoarei germane Julia Goerges, locul 10 WTA. Goerges a fost cea care a dictat ritmul și s-a impus cu 6-2, 6-2 după 63 de minute. Prestația remarcabilă a Mihaelei o propulsează pe locul 39 WTA, un nou career high pentru jucătoarea cu ascensiune de peste 500 de locuri în interval de un an.

Monica Niculescu a avut 5-4 și serviciul în primul set contra liderului mondial Caroline Wozniacki, dar a părăsit învinsă terenul central după o oră și jumătate cu scorul de 7-5, 6-1. A fost a noua victorie a danezei din tot atâtea meciuri disputate cu slătineanca, a cărei poziție în ierarhia de simplu a WTA va fi îmbunătățită de parcursul ce a început în calificări. De luni, Monica va urca 17 locuri și se va poziționa pe treapta a 75-a a ierarhiei.