WTA: Begu face minuni la MelbourneRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Feb 2021

WTA: Begu face minuni la Melbourne

Gippsland Trophy are două românce în sferturile de finală ale probei de simplu. Simona Halep (2 WTA) a avut un meci mult mai simplu cu nemțoaica Laura Siegemund (51 WTA) decât era de așteptat, impunându-se cu 6-2, 6-4 după un pic mai mult de o oră și jumătate de joc. În sferturile de finală principoala favorită a turneului va juca împotriva unui alt cap de serie, rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 33 WTA, cotată cu a 9-a șansă la câștigarea trofeului. Cele două s-au întâlnit de două ori în circuit, ambele partide disputându-se în urmă cu doi ani: Simona a învins în primăvară la Cincinnati, iar rusoaica a câștigat în toamnă la Beijing.

Irina Begu (79 WTA) este revelația turneului de la Melbourne după ce a obținut o nouă victorie în fața unui cap de serie și s-a calificat în sferturile de finală. După perioada de pregătire petrecută alături de Simona Halep în carantina australiană, Irina pare mai solidă din punct de vedere tehnic, însă marea îmbunătățire se vede în plan mental, astăzi ea trecânduși în cont a treia victorie în trei seturi. Johanna Konta, locul 14 WTA și favorită numărul 5 a tabloului a fost cea care i-a dat replica pe parcursul a trei ore și 35 de minute, meciul-maraton încheindu-se cu scorul de 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4). Irina a salvat două mingi de meci în tiebreak-ul setului secund, iar în decisiv a avut puterea să treacă peste 7 mingi de meci pierdute în fața ambițioasei adversare în ghemurile 9 și 10, pentru a se impune în tiebreak. Ajunsă în antepenultimul act, să sperăm că Irina va mai avea resursele fizice necesare pentru a face față unei adevărate atlete, Naomi Osaka, locul 3 WTA și favorita numărul 2 a tabloului.

În competiția de dublu a fost rândul Simonei Halep să provoace o surpriză. Astăzi, constănțeanca și australianca Daria Gavrilova au trecut cu 7-6 (4), 2-6, 10-2 de dublul cap de serie numărul 3 format din canadianca Gabriela Dabrowski și americanca Bethanie Mattek-Sands. Prin urmare, avem garantat o româncă în semifinale din moment ce în sferturile de finală vom asista la partida Simona Halep/Daria Gavrilova - Mihaela Buzărnescu/Alize Cornet. Perechea 100% românească formată din Monica Niculescu și Patricia Țig are o misiune mai complicată urmând să joace în sferturi contra favoritelor numărul 8, rusoaicele Anna Blinkova și Veronika Kudermetova.

Sorana Cîrstea, locul 72 WTA, și-a făcut debutul la Grampians Trophy, un alt turneu de categoria WTA500 care se dispută la Melbourne. Târgovișteanca a trecut rapid de georgianca Oksana Kalashnikova (63 WTA), scor 6-1, 6-1 și se pregătește să o înfrunte în turul secund pe favorita numărul 2 a tabloului, elvețianca Belinda Bencic, locul 12 WTA.