WTA Bastad: Mitu provoacă surprizaCosmin Iftode / SportPictures.eu
22 Iul 2016

WTA Bastad: Mitu provoacă surpriza

Andreea Mitu este al patrulea reprezentant al tricolorului calificat în faza semifinalelor turneelor de dublu în acest sfârșit de săptămână după ce împreună cu poloneza Alicja Rosolska a provocat surpriza sferturilor de finală ale probei de dublu a Ericsson Open.

În antepenultima fază a turneului WTA International cu premii în bani de 226.750 USD de la Bastad, cele două au eliminat favoritele numărul 2 ale tabloului, perechea formată din olandeza Kiki Bertens și suedeza Johanna Larsson. Scorul după aproape 70 de minute de joc a fost 6-3, 2-6, 10-8, cu un supertiebreak în care Andreea și Alicja au controlat cursul său după ce au recuperat două minibreak-uri și au egalat la 4.

Calificate în semifinale, ele le vor avea ca adversare pe cehoaicele Lenka Kuncikova și Karolina Stuchla, partida urmând a se disputa mâine în jurul orei 18:00.