WTA Bastad: Cîrstea părăsește prematur turneulAndreea Alexandru / Mediafax Foto
19 Iul 2016

WTA Bastad: Cîrstea părăsește prematur turneul

După ce Andreea Mitu a pierdut în primul tur al tabloului de calificări al Ericsson Open, turneu WTA International cu premii în bani de 226.750 USD ce se dispută la Bastad în Suedia, astăzi a fost eliminată și cea de-a doua participantă româncă din concurs.

Intrată direct pe tabloul principal, Sorana Cîrstea a fost învinsă în primul tur de Annika Beck, germanca situată pe poziția 37 a clasamentului WTA. Sorana a cedat  greu în două seturi identice, după 95 de minute de joc tabela indicând scorul de 7-5, 7-5 în favoarea germancei.

Dacă în primul set târgovișteanca a revenit de la 2-5 și a egalat la 5, în actul secund a fost rândul germancei să recupereze handicapul de trei ghemuri de la același 2-5, însă ea a continuat seria și a pus capăt partidei.

Ocupantă a locului 88 WTA, Sorana primește un punct de clasament și un cec în valoare de 2.100 USD.