WTA Auckland: Dulgheru pune punct în sferturiAndreea Alexandru / Mediafax Foto
07 Ian 2016

WTA Auckland: Dulgheru pune punct în sferturi

După o perioadă mai puțin fastă pentru ea, Alexandra Dulgheru a revenit în circuitul WTA cu o prezența notabilă pe tabloul de simplu al turneului ASB Classic de la Auckland, Noua Zeelandă.

Jucătoarea tricoloră clasată pe poziția 69 a ierarhiei WTA a obținut două victorii, contra belgiencei Alison Van Uytvanck, locul 44 WTA și cap de serie numărul 8, și a reprezentantei țării gazdă, Marina Erakovic (135 WTA), însă a fost nevoită să se oprească în sferturile de finală ale turneului dotat cu premii totale în valoare de 226.750 USD.

Daneza Caroline Wozniacki, locul 17 WTA și favorita numărul 3 a tabloului, a fost cea care i-a stopat ascensiunea la capătul unui meci de 53 de minute încheiat cu scorul 6-1, 6-0. Alexandra a obținut 60 de puncte de clasament și un cec în valoare de 5.900 USD, iar de lunea viitoare va face un salt de 8 locuri în clasament.