WTA Acapulco: Acces facil în semifinala de dubluBogdan Danescu / Mediafax Foto
27 Feb 2015

WTA Acapulco: Acces facil în semifinala de dublu

Meciul Elenei Bogdan proba de dublu a Abierto Mexicano TELCEL, turneu cu premii totale în valoare de 250.000 USD, în care jucătoarea noastră participă alături de americanca Nicole Melichar (122 WTA dublu), împotriva perechii Lauren Davis (SUA) / Monica Puig (Puerto Rico) a fost foarte scurt.

Partida s-a terminat după numai trei ghemuri disputate, adversarele abandonând la scorul de 2-1 în favoarea dublului româno-american. Motivul a fost oboseala acumulată de jucătoarea portoricană după partida de aproape două ore și jumătate disputată în sferturile probei de simplu cu bulgăroaica Sesil Karatancheva și încheiată cu puțin înaintea sfertului de dublu.

În semifinale, Elena și Nicole vor juca împotriva primelor favorite ale competiției, perechea formată de jucătoarele din Cehia Andrea Hlavackova și Lucie Hradecka, meciul fiind programat pentru noaptea aceasta începând cu ora 1:30 ora României. Este una dintre cele mai bune performanțe ale Emei Bogdan în competițiile de dublu după titlul de la București de anul trecut și semifinala de la Bogota din 2013, în ambele având-o ca parteneră pe Alexandra Cadanțu.