Volei
Volei masculin: Suspans la Baia MareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Feb 2015

Volei masculin: Suspans la Baia Mare

Etapa a 20-a a programat un meci important pentru stabilirea configurației careului play=off-ului pentru titlu. La București, Dinamo a învins Arcada în condițiile în care gălățenii aveau nevoie de victorie cu 3-0 pentru a rămâne în cărți. După ce au luat primul set, oaspeții au ratat la mustață seturile următoare și au plecat în cele din urmă învinși. Craiovenii au câștigat la 0 cu Banatul și și-au consolidat poziția a patra a clasamentului, tot o victorie categorică semnând și Unirea Dej în fața penultimei clasate. Liderii clasamentului și-au permis luxul de a ceda Stelei un set, în timp ce zălăuanii au învins fără drept de apel pe cei de la Phoenix. Cel mai echilibrat meci al rundei a fost cel de la Baia Mare, unde gazdele s-au văzut conduse cu 2:0 de CSM București, însă au reușit o revenire de senzație și victorie la limită în tiebreak.

Dinamo Bucureşti - Arcada Galați 3-1 (18-25; 27-25; 28-26; 25-21)

Steaua București - CVM Tomis Constanța 1-3 (15-25; 28-26; 22-25; 22-25)

Ştiinţa Explorări Baia Mare - CSM Bucureşti 3-2 (23-25; 23-25; 25-20; 26-24; 15-13)

SCM U. Craiova - VC Banatul Caransebeș 3-0 (25-23, 25-11, 25-23)

Unirea Dej - VCM LPS Piatra Neamţ 3-0 (25-23, 25-22, 25-19)

CSVM Zalău - Phoenix Şimleu Silvaniei 3-0 (25-19, 25-22, 25-23)