Rugby
powered by Samurai Sports
Vlaicu și Surugiu la prima victorie în rugby-ul italianStefan Constantin / SportPictures.eu
06 Ian 2016

Vlaicu și Surugiu la prima victorie în rugby-ul italian

Cei doi internaționali români de rugby, Surugiu și Vlaicu, recent transferați la echipa italiană Cammi Calvisano, și-au făcut astăzi debutul în campionatul intern. Calvisano s-a impus pe teren propriu cu scorul de 15-9 (12-9), în fața celor de la Rovigo.

Surugiu a fost titular pe postul de mijlocaș la grămadă, iar Vlaicu, de asemenea, a făcut parte din garnitura de bază, ca mijlocaș la deschidere. Vlaicu a fost autorul a cinci puncte în acest meci, el transformând un eseu de penalitate în prima repriză, pentru ca după pauză să închidă tabela cu o lovitură de pedeapsă fructificată.

În urma acestui succes, Calvisano a preluat fotoliul de lider în campionatul italian, cu 32 de puncte, depășind chiar pe Rovigo, care a rămas a doua, cu 29 de puncte.