Liga 1: Viitorul învinge categoric un Sepsi în nouă jucătoriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Nov 2019

Liga 1: Viitorul învinge categoric un Sepsi în nouă jucători

FC Viitorul a făcut scor cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe la Ovidiu în ultimul meci al etapei a 17-a a Ligii 1 și a urcat pe locul secund în ierarhie cu 32 de puncte, cu două mai puțin decât liderul CFR Cluj și cu unul peste Universitatea Craiova.

Început abrupt, cu un gol înscris în minutul 4 de Ghiță cu capul din 6 metri după un corner de pe partea stângă, meciul părea a fi la discreția jucătorilor pregătiți de Gică Hagi, însă oaspeții au dovedit în scurt timp că nu au venit numai pentru a se apăra. În minutul 14 Vașvari execută înșelător un corner și Căbuz reține de sub transversală, apoi trei minute mai târziu Safranko ratează lovitura de cap dintr-o poziție foarte bună, nemarcat la 6 metri. Șutul lui Gal-Andrezly din minutul 20 din interiorul careului a fost deviat salutar de un fundaș al gazdelor, apoi în minutul 27 s-a produs egalarea. O lovitură de colț de pe partea stângă executată de Vasvari a fost negociată ezitant de Căbuz, presat de Safranko portarul Viitorului scăpând balonul în plasă. Constănțenii au reclamat fault la portar, însă arbitrul Sebastian Colțescu a rămas ferm pe decizia sa și a indicat centrul terenului. La numai șase minute distanță ”centralul” a ieșit din nou în evidență eliminându-l pe Tincu după al doilea cartonaș galben, iar din minutul 36 covăsnenii au rămas în 9 după ce Bouhenna a primit la rândul său al doilea galben și a fost trimis la cabine

. Dubla superioritate a fost exploatată de gazde în partea a doua a jocului prima dată de Louis Munteanu în minutul 52 cu o reluare la colțul lung a centrării lui Ciobanu, golul aducând relaxarea de care aveau nevoie. Rivaldinho a dus scorul la 3-1 în minutul 78 cu un șut din interiorul careului după o pasă înapoi trimisă de Ciobanu, apoi în minutul 85 Colțescu a dictat penalty pentru un henț la Adebanjo pe care nu l-a văzut nimeni. Cosmin Matei a transformat și a stabilit scorul final al întâlnirii, un 4-1 care aduce ce-a de-a treia înfrângere consecutivă pentru covăsneni și îi menține pe locul 11 cu 16 puncte.

FC Viitorul - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 4-1 (1-1)

Au marcat: Ghiță (min. 4), L. Munteanu (min. 52), Rivaldinho (min. 78), C. Matei (min. 86 pen.)/Căbuz (min. 27 aut.)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Căbuz - Mladen, Artean, Ghiță, De Nooijer (min. 68 St. Filip) - A. Ciobanu, V. Achim, Iacob (min. 46 C. Matei) - Houri - Rivaldinho, Zoua (min. 18 L. Munteanu)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Leo Grozavu): Niczuly - Kilyen, Bouhenna, Diakhite, Fl. Ștefan - Vasvari, Tincu, Velev - Gal-Andrezly (min. 63 R. Deaconu), Safranko (min. 83 Konongo), Carnat (min. 40 Adebanjo)