Juniori
Victorie pentru tricolorii U17 în partida cu UngariaFRF.ro
12 Sep 2018

Victorie pentru tricolorii U17 în partida cu Ungaria

Reprezentativa Under 17 a României a învins Ungaria la penalty-uri, în ultima partidă disputată în cadrul Cupei Syrenka.

Alexi Pitu a deschis scorul încă din minutul 2, iar Szondi a majorat avantajul prin reușita sa din minutul 27. Cu toate astea, formația ungară a revenit în meci, iar la finalul timpului regulamentar scorul a fost 2-2, astfel că au fost necesare loviturile de la 11m pentru a stabili câștigătoarea.

Tricolorii nu au mai făcut greșelile din partida cu Belgia, și de data aceasta s-au impus cu 5-4 la penalty-uri, 7-5 la general. Golurile de la 11m au fost înscrise de Bani, Stefanovici, Peto, Stoica și Iana.

Naționala U17 a încheiat pe locul 5 competiția, care a reprezentat ultimul test înaintea calificărilor pentru Campionatul European Under 17, care vor începe la finalul lunii septembrie.

Selecționerul Daniel Mogoșanu a mizat pe următoarea echipă în partida cu Ungaria:

12.Tătaru – 18. Pascu, 5. Chilili, 6. Vita, 19. Badea (4. Stefanovici 53′)– 15. Botond (10. Bani 53′) , 8. Grameni – 7. Stoica-cpt, 20. Peto, 11. Pitu (17. Iana 16′) – 9. Munteanu (16. David 73′)

sursa: frf.ro