Hochei
Victorie pentru Steaua în meciul zilei la GheorgheniSportPictures.eu
23 Feb 2014

Victorie pentru Steaua în meciul zilei la Gheorgheni

În meciul de gală al turneului 7 al Campionatului Național de hochei, gazdele turneului, Progym Gheorgheni, au întâlnit Steaua București.

Militarii încep bine partida și înscriu prin Bogdan Ștefan în minutul 6:47 după o pasă primită de la Ciprian Țapu, acesta fiind și scorul înregistrat la prima pauză, în pofida acțiunilor de poartă derulate de ambele echipe. Gazdele reușesc să egaleze în minutul 28:56 prin Vitaly Kyrychenko la capătul unei faze construite de Hunor Csergo, însă roș-albaștrii revin în avantaj în minutul 30:33 prin Mircea Constantin, care a fructificat o acțiune personală. În repriza a III-a harghitenii pun presiune din ce în ce mai mare și reușesc să egaleze în minutul 53:12 după golul marcat de Lorant Balint. La scurt timp, în minutul 57:10 Vitaly Kyrychenko aduce gazdele în avantaj pe o superioritate numerică, dar Steaua nu rămâne fără răspuns și readuce egalitatea pe tabelă prin Mihai Georgescu în minutul 58:06. Se joacă prelungiri, însă nimeni nu marchează, așa că se ajunge la lovituri de departajare. Aici, steliștii reușesc să transforme prin Mircea Constantin, în timp ce Ioan Timaru ratează, iar harghitenii ratează toate cele trei lovituri prin Emils Potapovs, Vitaly Kyrychenko și Hildebrand Szabolcs. Astfel, Steaua învinge cu 4-3 (1-0, 1-1, 1-2, 1-0 la lovituri de departajare).

În primul meci al zilei pe patinoarul din Gheorgheni, CSM Dunărea Galați a învins Sportul Studențesc București cu scorul de 8-4 (3-1, 2-0, 3-3).