Victorie muncită pentru U Cluj
16 Dec 2013

Astăzi s-a disputat ultimul meci din etapa a 12-a a Ligii Naționale de Baschet masculin.

La Cluj, de la ora 19:00, într-o partidă televizată în direct de Digisport 2, U BT Mobitelco a întâlnit Steaua CSM Eximbank. Gazdele au pornit din postura de favorite, judecând dupa valoarea, experiența și coeziunea lotului, dar și prin prisma clasamentului.

Primele 3 sferturi au fost la discreția gazdelor, care s-au impus cu 19-13, 25-21 și 18-16, scorul înaintea ultimului sfert fiind 62-50! Ultimul sfert a aparținut oaspeților, care, conduși în teren de vicepreședintele FRB Virgil Stănescu, au reușit să își adjudece sfertul cu scorul de 17-24. Steaua a reușit un ultim sfert excepțional, revenind spectaculos, scorul cu 43 de secunde înainte de final fiind 73-71 pentru gazde. Emoții pentru ambele echipe, dar mai ales pentru suporteri. La acest scor, Silvășan (12 puncte, 10 pase decisive, 5 recuperări), și-a asumat “riscul” de a arunca pentru 3 puncte… și cine nu riscă, nu câștigă! Majorând diferența la 5 puncte cu numai 14 secunde înainte de final, căpitanul gazdelor (201cm și 105kg) a reușit să aducă liniștea la Cluj.

Scor final, U Cluj - Steaua 79 - 74.

Următoarea etapa se va disputa în zilele de 19, 20 și 21 decembrie, iar Sportclasic.ro va fi din nou la datorie.