Liga 1: Victorie micăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Aug 2015

Liga 1: Victorie mică

Victorie mică, dar victorie pentru Steaua, prima în această ediție de campionat repurtată pe teren propriu. Un meci cu Viitorul părea complicat, constănțenii având o medie de peste 2 goluri marcate pe meci.

După primul moment important al partidei – schimbarea arbitrului de centru Cătălin Popa cu cel de rezervă Iulian Călin în minutul 11 – Steaua a deschis scorul printr-o execuție de kinogramă a lui Stanciu. Decarul roș-albaștrilor a transformat perfect o lovitură liberă de la 30 de metri, trimițând balonul la vinclul din dreapta lui Râmniceanu. În rest, meciul a continuat într-o notă confuză din punct de vedere al construcției, ambele echipe stând bine la capitolul defensiv. Achim este aproape de a-i da replica lui Stanciu, dar șutul său din minutul 32 trimis de la aproximativ 25 de metri a trecut la o palmă de vinclul porții lui Niță, apoi după alte 5 minute Cristi Ganea îl testează pe goalkeeper-ul stelist cu un șut la colțul lung din afara careului. Cu toate acestea, Steaua putea intra la pauză cu avantaj de două goluri dacă Stanciu ar fi marcat la acțiunea din primul minut de prelungiri când a preferat un șut în forță din colțul careului mic al Viitorului, dar mingea trimisă l-a lovit pe Râmniceanu ieșit să închidă unghiul.

După pauză, Viitorul a presat și Steaua s-a văzut nevoită să se cantoneze în treimea proprie, răspunzând timid pe contraatac. Ciupe și Tănase trimit cu capul către buturile steliste, dar nu nimeresc cadrul porții, elevii lui Gică Hagi dovedind inconsistență la finalizare. La cealaltă poartă Chipciu trage mult peste transversală din mijlocul careului după o pasă primită de la Tade, execuție ce pune paie pe foc în conflictul mocnit cu suporterii steliști. Tensiunea se mută la cealaltă poartă în minutul 67, când Ganea cade în careu talonat fiind de Adi Popa, iar Iulian Călin lasă joul să continue. Gică Hagi protestează la adresa deciziei centralului și este trimis în tribune, secundul Cătălin Anghel intrând în pâine și încercând să coordoneze de pe margine atacurile Viitorului. Steaua pune accent pe defensivă și o face cu succes, însă atacul este punctul slab al trupei lui Mirel Rădoi. Tot o fază fixă le putea mări diferența pe tabelă, Varela reluând cu genunchiul o minge centrată din lovitură liberă de Adi Popa, însă Râmniceanu se culcă pe minge și o blochează pe linia porții.

A fost ultima fază importantă a partidei, scorul final fiind Steaua – Viitorul 1-0 (1-0).

Steaua (antrenor Mirel Rădoi): Niță - Râpă, Varela, Toșca, Guilherme - Filip (min. 63 Breeveld), Muniru – Ad. Popa, Stanciu (min. 53 Tade), Enceanu (min. 74 Carp) - Chipciu

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Râmniceanu - Ciupe (min. 68 Nicoliţă), Hodorogea, Mitrea, Cr. Ganea - I. Filip, Nedelcu (min. 76 R. Marin), Vl. Achim - Ianis Hagi, Fl. Tănase (min. 59 Chiţu), Aganovic