Victorie la Cluj, deziluzie la OradeaMircea Rosca / SportPictures.eu
20 Oct 2016

Victorie la Cluj, deziluzie la Oradea

U-Banca Transilvania Cluj și CSM CSU Oradea au disputat pe teren propriu partidele de debut în grupele principale ale FIBA Europe Cup, respectiv Basketball Champions League.

În sala ”Horia Demian” din Cluj-Napoca elevii lui Mihai Silvășan au primit vizita echipei kosovare KB Peja de care au dispus în urma unui sfert 4 de senzație. Gazdele au reușit să revină de la -5 (56:61) și să încheie cu +9 pe tabelă, scorul final fiind 85:76 (37:40). Kyndall Dykes, 27 de puncte înscrise, a fost din nou cel mai bun jucător al ardelenilor, care se vor deplasa în Turcia pentru meciul cu Gaziantep. În celălalt meci al grupei G, Petrolina AEK Larnaca (Cipru) – Gaziantep 86:93.

În Arena ”Antonio Alexe” din orașul de pe Crișuri, CSM CSU Oradea au fost gazdele partidei contra turcilor de la Pinar Karsiyaka, însă jucătorii pregătiți de Cristian Achim nu au evoluat la potențialul lor maxim și au înregistrat prima înfrângere în grupa B a sezonului regulat. Oaspeții au fost superiori în trei dintre cele patru sferturi, sfertul 3 încheindu-se la egalitate, iar scorul final a fost 56:69 (30:40). Sean Denison a înscris 17 puncte a avut 5 recuperări pentru orădeni, care săptămâna viitoare se vor deplasa în Israel, la Rishon Le Zion, pentru meciul contra celor de la Macabi Rand Media. Celelalte meciuri ale grupei au avut următoarele rezultate: Khimik – Avtodor Saratov 77:80, Kataja Basket – Maccabi Rand Media 64:72, Le Mans Sarthe – Umana Reyer Venezia 68:49.