powered by Ariston
Victorie cu Slovacia, ne gândim la optimiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Iul 2018

Victorie cu Slovacia, ne gândim la optimi

În cel de-al doilea meci al grupei D din cadrul celei de-a 33-a ediții a Campionatului European de polo pe apă de la Barcelona, selecționata României a învins Slovacia cu scorul de 9:5 (4:1, 2:0, 2:1, 1:3).

Poloiștii pregătiți de antrenorul sârb Dejan Stanojevic au avut o primă repriză excelentă, deschizând scorul prin Mihnea Gheorghe la mai puțin de două minute de la startul jocului, Cosmin Radu dublând avantajul pe tabelă la jumătatea reprizei. Slovacii au redus din diferență în minutul 5, dar Nicolae Oanță și Mihnea Gheorghe au încheiat o repriză perfectă pentru tricolori. Mihnea Gheorghe și Vlad Georgescu au semnat singurele reușite din cel de-al doilea sfert al partidei, cel din urmă înscriind pentru 7:1 în sfertul al treilea, iar Tudor Fulea a stabilit scorul înaintea ultimei pauze, 8:2. Tot el a înscris ultimul gol al tricolorilor pentru 9:3, slovacii trecîndu-și în cont ultimele două reușite.

Victoria le asigură tricolorilor locul al treilea în clasamentul grupei și implicit locul în optimile de finală în meciul contra echipei de pe locul 2 din grupa B. Partida de vineri contra Rusiei, învinsă astăzi de Serbia cu 11:9, poate oferi șansa tricolorilor de a termina pe locul 2, caz în care juca împotriva echipei clasate pe locul 3 în grupa B. Meciul cu Rusia se va disputa vineri de la ora 18:00 și poate fi urmărit în direct pe canalul online al forului continental la adresa https://www.dailymotion.com/lentv