Victorie cu Finlanda la Ploiești. Lobonț spune ”adio” naționaleiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Iun 2018

Victorie cu Finlanda la Ploiești. Lobonț spune ”adio” naționalei

Arena ”Ilie Oană” din Ploiești a fost gazda ultimului meci de pregătire al selecționatei României înainte de campania din Liga Națiunilor în care va întâlni Lituania, Muntenegru și Serbia, prima partidă fiind programată pe 7 septembrie cu Muntenegru. Oaspete a fost echipa Finlandei, naționala clasată pe locul 62 în ierarhia FIFA fiind neînvinsă din iunie 2017, dar nici ea neaflându-se pe lista participantelor la Campionatul Mondial din Rusia. Înainte de începerea partidei a avut loc o ceremonie emoționantă cu ocazia retragerii din activitate a lui Bogdan Lobonț, portarul de 40 de ani care a petrecut ultimii nouă ani în tricoul celor de la AS Roma fiind omagiat prin mesaje ale foștilor colegi de echipă de-a lungul carierei sale și prin premierea sa de către un oficial al clubului din capitala Italiei.

Reveniți în țară după prestația neconcludentă de la Linz cu Chile, elevii lui Cosmin Contra au încercat să pună presiune pe adversari încă din startul meciului și au reușit să o facă, în minutul 16 sosind și prima ocazie de poartă. O acțiune inițiată de Budescu a fost continuată în flancul drept de Deac și mijlocașul CFR-ului i-a centrat lui Băluță, însă lovitura de cap a atacantului de buzunar al Universității Craiova a fost reținută de portarul Hradecky. Playmaker-ul FCSB-ului a ieșit la rampă cu un șut din apropierea centrului terenului ce l-a surprins ieșit pe goalkeeper-ul finlandez, dar a căzut pe plasa porții adverse, apoi în minutul 35 Mitriță încearcă să trimită mingea printre picioarele lui Hradecky, dar portarul a blocat în ultimul moment. Două minute mai târziu Cristian Manea deschide scorul cu prima sa reușită în tricoul naționalei, un șut din colțul careului de 16 metri al lui Mitriță fiind respins în lateral de Hradecky și împins în plasă de fundașul dreapta al campioanei.

Descătușați după pauză, tricolorii au prestat un joc mult mai spumos, combinativ și mai direct pe poarta adversă, echipa oaspete fiind surprinsă în numeroase rânduri. Băluță l-a driblat și pe Hradecky în minutul 50, dar intrat în unghi nu a mai găsit o continuare viabilă, însă a fost inspirat la faza din minutul 61 când combinația sa cu Mitriță, Manea și Deac a făcut șah mat defensiva finlandeză și mijlocașul CFR-ului a înscris cu un șut la colțul lung din interiorul careului. În minutul 83 Bancu trimite o torpilă ce mușcă transversala porții apărate de Hradecky, apoi pentru ultimele minute am asistat la momentul așteptat și aclamat de întreaga arenă: Lobonț a intrat în teren în locul lui Tătărușanu și și-a încheiat evoluția sub tricolor cu o ultimă paradă reușită.

Scor final România – Finlanda 2-0 (1-0), încă o victorie de moral pentru o campanie de toamnă dificilă în Liga Națiunilor.

România (selecționer Cosmin Contra): Tătăruşanu (min. 87 Lobonţ) - Cr. Manea, Săpunaru (min. 57 Toşca), Bălaşa, Bancu - Anton, Stoian - Deac (min. 62 Man), Mitriţă (min. 80 Grozav), Budescu (min. 57 Chipciu) - Băluţă (min. 65 Pușcaș)

Finlanda (selecționer Markku Kanerva): Hradecky - Toivomaki, Toivio, Vaisanen, Pirinen (min. 63 Uronen) - Lod, Lam (min. 58 Kamara), Sparv, Taylor (min. 76 Väyrynen) - Sadik (min. 63 Karjalainen), Skrabb (min. 57 Soiri)