Juniori
Victorie cu 3-2 pentru tricolorii U19 în amicalul cu FC VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Sep 2020

Victorie cu 3-2 pentru tricolorii U19 în amicalul cu FC Voluntari

Reprezentativa Under 19 a României care va evolua în 2021 la Campionatul European găzduit de țara noastră a încheiat stagiul de pregătire cu un joc amical împotriva echipei din Liga 1, FC Voluntari.

După o săptămână de pregătire sub supravegherea antrenorului Daniel Oprescu, tricolorii U19 au pus în practică tactica lucrată la antrenamente împotriva jucătorilor de la FC Voluntari. Oaspeții deschis scorul prin Eric de Oliveira, în minutul 12, însă tricolorii au egalat chiar înainte de a intra la vestiare, prin Louis Munteanu. Selecționerul Daniel Oprescu a schimbat aproape toată echipa la pauză, oferindu-le astfel tuturor jucătorilor convocați minute în acest joc! Modificările au avut impact rapid, Ianis Stoica (53) și Botond Szondi (60) dublând avantajul tricolorilor pe tabelă. FC Voluntari a înscris spre sfârșitul partidei prin Voinescu (85), însă rezultatul final a fost în favoarea tricolorilor U19!

ROMÂNIA U19 – FC VOLUNTARI 3-2
Au marcat: Munteanu (40), Stoica (53), Szondi (60) / De Oliveira (12), Voinescu (85)

Echipa României U19
Prima repriză: 12. Hindrich – 2. Grosu, 16. Chilili, 5. Mitran, 4. Stefanovici – 24. Casiadi, 6. Perianu-cpt – 19. Danciu, 22. Bani, 17. Baiaram – 9. Munteanu.

A doua repriză: 1. Sava – 13. Iana, 15. Tălmaciu, 5. Mitran (Pascu 65), 3. Pantea – 8. Grameni, 19. Szondi – 21. Borcea, 10. Pitu, 11. Sima – 7. Stoica-cpt
Antrenor: Daniel Oprescu

FC Voluntari: 12. Rîmniceanu – 98. Costin, 28. Balaur, 2. Achim, 23. Vlad – 8. Gheorghe, 32. Pablo, 11. Căpățână – 10. De Oliveira, 7. Grădinaru, 17. Mailat. Antrenor: Mihai Teja

Este doar a doua acțiune a tinerilor tricolori în acest an. În februarie, înaintea impunerii restricțiilor din cauza pandemiei, naționala U19 a participat la turneul La Manga din Spania, alături de Norvegia, Portugalia și Turcia, încheind competiția amicală pe poziția a doua.

sursa: frf.ro