Hochei
Victorie consistentă pentru ciucani, brașovenii pierd o bună ocazieSportPictures.eu
14 Feb 2014

Victorie consistentă pentru ciucani, brașovenii pierd o bună ocazie

ASC Corona Brașov a ratat o bună ocazie de a depăși în clasament adversarul de astăzi, echipa maghiară Miskolci Jegesmedvék. În întâlnirea programată pe patinoarul ”Olimpic” din Brașov, Corona a cedat în fața echipei din nordul Ungariei cu scorul de 1-4.

Primul sfert de oră a fost decisiv pentru soarta meciului. În acest interval, maghiarii au reușit să înscrie două goluri care s-au dovedit de ajuns în economia jocului. Adrián Tóth a deschis scorul în minutul 7:27, iar diferența a fost dublată în minutul 14:57 de Hegyi Ádám pe superioritate numerică. Cu avantajul acestor goluri, maghiarii au reușit să traverseze și repriza a doua fără a primi gol sub presiunea atacurilor brașovenilor. Golul care a reaprins speranțele fanilor Coronei a fost marcat în debutul reprizei a treia, în minutul 44:33 de către slovacul Ivan Dornič, jucător transferat de ”lupi” în urmă cu două săptămâni. Speranțele lor au fost din nou reduse de golul de 3-1 marcat de Zalán Fliszár în minutul 51:54 pe o superioritate numerică și reduse la minim de golul marcat de Balázs Láda în minutul 53:08, care a și consemnat rezultatul final al meciului. Așadar, Corona – Miskolci 1-4 (0-2, 0-0, 1-2) și Corona are o misiune dificilă duminică, în meciul următor în fața liderului Dab Docler, pentru a putea menține vii speranțele la obținerea unui loc în play-off.

Vecinii de la HSC Miercurea Ciuc, vecini și de clasament de altfel, le dau totuși, speranțe brașovenilor. În alt meci desfășurat astăzi, ciucanii au provocat a zecea înfrângere a liderului actual al Ligii Mol. Cu o primă repriză echilibrată, în care niciunul dintre combatanți nu a reușit să concretizeze fazele de poartă, în actul secund vedem o echipă gazdă determinată să tranșeze victoria în favoarea sa. Ervin Moldovan (min. 26:03), Becze Tihamér (min. 31:57 în inferioritate) și Ede Mihály (min. 36:37) au fructificat, apoi, pe tabelă 10 minute foarte bune din jocul ciucanilor de această seară. Tabela a rămas neschimbată până la sfârșitul meciului, în pofida acțiunilor animate purtate la ambele porți. HSC Miercurea Ciuc – Dab Docler 3-0 (0-0, 3-0, 0-0) și ciucanii urcă pe locul 4, ultimul care permite accesul în play-off, în locul Coronei. Duminică ciucanii vor da piept cu Miskolci Jegesmedvék.

În al treilea meci al serii, Újpesti TE – Nove Zamky s-a încheiat 2-3 (1-1, 1-1, 0-1), iar Nove Zamky își consolidează locul secund în clasament și menține distanța față de urmăritoarele sale.