ITF: Vești bune de la ContrexevilleMircea Rosca / SportPictures.eu
13 Iul 2017

ITF: Vești bune de la Contrexeville

Jucătoarele noastre au evoluții pozitive în Franța, la Contrexeville, unde are loc un turneu cu premii totale de 100.000 USD. Turneul a fost câștigat de Irina Begu în 2014 și de Alexandra Dulgheru în 2015, an de grație în care am avut patru jucătoare în top 50 WTA.

La ediția din acest an Alexandra repetă evoluția bună din urmă cu două sezoane și a obținut astăzi calificarea în sferturile de finală ale competiției de simplu, de data aceasta din calitate de beneficiară a unui wild card. După ce trecuse în primul tur de ucraineanca Anhelina Kalinina (248 WTA) cu 6-3, 6-3, în partida disputată astăzi Dulgheru a dispus de rusoaica Anastasiya Komardina (178 WTA) cu 6-3, 6-2. În sferturile de finală compatrioata noastră clasată pe locul 358 WTA va înfrunta o altă rusoaica, Evgeniya Rodina (80 WTA), meci prins în programul zilei de vineri.

Alexandra este secondată de o altă tricoloră, Irina Bara, ocupantă a locului 211 WTA, care și-a croit drum către sferturile de finală după două victorii importante. În primul tur, victimă a bihorencei născută în orașul Ștei de la poalele Apusenilor a fost bulgăroaica Elitsa Kostova (151 WTA), scor 6-4, 6-0, iar astăzi ea a depășit-o pe taiwaneza Su-Wei Hsieh (113 WTA) cu 3-6, 6-1, 6-4. Irina va avea parte de un nou examen în sferturi unde o va întâlni pe principala favorită a tabloului, suedeza Johanna Larsson, locul 53 WTA.