Polo
powered by Ariston
Ultima etapă din turneul 1-4 de la Oradea
02 Dec 2013

În ziua a treia a primului turneu 1-4 din Superliga Națională de Polo desfășurat la Oradea, CSM Digi a încheiat meciul cu Steaua la egalitate, 7-7. Bihorenii au condus în prima repriză, Steaua a recuperat în a doua și a treia repriză cand au luat și conducerea (4-6). CSM Digi Oradea a reuşit să egaleze in final, când Dunca a inscris pentru 7-7.

În ultimul joc al turneului, revelația competiției, Sportul Studențesc, a câștigat clar în fața jucătorilor de la Dinamo, scor 12 la 6.

CSM Digi Oradea - Steaua 7-7 (2-1, 1-3, 1-2, 3-1)

Pentru CSM Digi Oradea au marcat: Tiberiu Negrean 2, Gh. Dunca 2 , Nicolae Diaconu 1, Alex Popoviciu 1, Ramiro Georgescu 1

Pentru Steaua au marcat: Pavel Popescu 2, Mihnea Gheorghe 1, Toni Barbaric 1, Daniel Teohari 1, Daniel Robu 1, Radu Gospodinov 1.

Sportul Studențesc - Dinamo 12-6 (2-1, 2-1, 3-1, 5-3)

Pentru Sportul Studenţesc au marcat: Iulian Radoi 3, Zdravko Delas 2, Andrei Edward 2, Nicolae Oanta 2, Catalin Stan 1, Adrian Stan 1, Piotr Markoci 1

Pentru Dinamo au marcat: Szilard Demeter 3, George Georgescu 2, Petru Ianc 1

CSM Digi Oradea a ajuns la 47 de puncte în clasament, fiind urmată de Steaua cu 38 de puncte, Sportul cu 34 de puncte și Dinamo cu 28 puncte.

Rezultatele din ultima etapa a turneului 5-8 de la Bucuresti

Grupa valorică 5-8 din Superliga Națională de polo a programat duminică în a treia zi la bazinul Floreasca meciul în care Rapid a obținut prima victorie în turneu, 16 la 6 cu Poli Cluj.

În al doilea meci, Amefa Arad a încheiat neînvinsă turneul de la București, după succesul la limită, cu 10 la 9, în fața echipei Crișul Oradea.

Rapid - Poli Cluj 16-6 (3-1, 7-1, 2-1, 4-3)

Pentru Rapid au marcat: Petrişor Dumitru 4, Radu Buică 2, T. Fulea 2, Mircea Mihai 2, Samson 2, Novac 1, A. Enciu 1, Costea 1, Tem Ionuţ 1

Pentru Poli Cluj au marcat: T. Vincze 2, Ștefan Dolha 2, A. Gandrabura 1, Rujan Dan 1

Crisul - Amefa 9-10 (3-5, 1-3, 3-1, 1-1)

Pentru Crișul Lancetti Oradea au marcat: R. Barbu 3, Claudiu Alb 3, Szilagy Otto 1, Rares Tifrea 1, Bogdan Paleacu 1

Pentru Amefa Arad au marcat: Levente Vancsik 4, Claudiu Grama 2, Bogdan Laza 2, Alex Băltean 1, Ronald Furj 1.