US Open: Sorana Cîrstea, în finala calificărilorAndreea Alexandru / Mediafax Foto
27 Aug 2015

US Open: Sorana Cîrstea, în finala calificărilor

Sorana Cîrstea continuă parcursul bun în calificările ultimului mare șlem al anului și intră în meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal după o victorie importantă asupra favoritei cu numărul 23 a tabloului, croata Dona Vekici, ocupantă a locului 129 în ierarhia mondială. Un meci de aproape două ore s-a încheiat cu scorul 7-6 (4), 2-6, 6-4 în favoarea compatrioatei noastre, care a avut puterea să apere în setul decisiv un break făcut chiar în debut.

Din păcate, Patricia Țig nu a reușit la rândul său să învingă în partida din turul 2 al calificărilor și am ratat astfel ocazia de a avea o partidă 100% românească în ultimul act și, implicit, încă o româncă pe tabloul principal. Patricia a cedat în trei seturi în fața japonezei Mayo Hibi, locul 177 WTA, scorul indicat pe tabelă după două ore și 40 de minute fiind 6-4, 4-6, 6-3 în favoarea asiaticei.

Prin urmare, Sorana și Mayo Hibi vor juca vineri seară meciul decisiv pentru intrarea în rândul celor 128 de jucătoare care vor lupta pentru marele premiu în valoare de 3.300.000 USD. Pentru accederea în turul secund al calificărilor, Patricia a obținut 20 de puncte și un cec de 10.000 USD.