US Open: Două românce avansează în turul secundRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Sep 2020

US Open: Două românce avansează în turul secund

Două dintre cele patru românce care s-au aliniat la startul ediție din acest an a US Open au avansat în faza următoare a competiției ce se desfășoară la complexul USTA Billie Jean King National Tennis Center din Flushing Meadows, New York.

Intrată prima în concurs luni seară, Irina Begu, locul 73 WTA, a cedat în puțin mai mult de o oră cu scorul de 3-6, 2-6 în partida contra favoritei numărul 6 a tabloului, cehoaica Petra Kvitova, locul 12 WTA, în timp ce Mihaela Buzărnescu, locul 122 WTA, a avut în această noapte o prestație similară în partida în care a înfruntat-o pe americanca Sloane Stephens, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 26. Compatrioata noastră a fost învinsă cu 6-3, 6-3 după aproximativ o oră și un sfert de joc, iar cele două jucătoare tricolore părăsesc competiția de mare șlem cu câte 10 puncte de clasament și un cec de 61.000 USD.

Cotate cu șanse mai mari în partidele lor, Sorana Cîrstea, locul 77 WTA, și Patricia Ţig, locul 88 WTA, le-au convertit și au obținut victorii în două seturi. Târgovișteanca s-a impus în două seturi strânse, scor 6-4, 7-5, împotriva americancei Christina McHale, locul 75 WTA, după mai bine de o oră și jumătate de joc și va juca în turul secund contra favoritei numărul 9 a tabloului, britanica Johanna Konta, locul 13 WTA.

Patricia Țig va păstra în amintire jocul dn primul tur cu japoneza Kurumi Nara, locul 142 WTA, la capătul căruia a obținut prima sa victorie într-un turneu de mare șlem. Amintirea este cu atât mai plăcută cu cât prestația sa solidă i-a adus o victorie categorică cu scorul de 6-1, 6-0. Croata Donna Vekic, locul 24 WTA și cap de serie numărul 18, este următoarea adversară a Patriciei, care la fel ca Sorana are asigurate 70 de puncte de clasament și un cec în valoare de 100.000 USD.