US Open: Cîrstea, singura româncă în turul al treileaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Aug 2019

US Open: Cîrstea, singura româncă în turul al treilea

Sorana Cîrstea este singura jucătoare tricoloră care avansează în turul al treilea al probelor de simplu de la US Open. Târgovișteanca a învins-o la capătul unui meci dificil, ce a durat două ore și un sfert, pe spanioloaica de origine moldoveană Aliona Bolsova Zadoinov, locul 100 WTA, după ce a revenit de la set și minge de 5-4 în cel de-al doilea în favoarea adversarei sale. Dar se pare că terenul 11 de la USTA Billie Jean King National Tennis Center îi poartă noroc compatrioatei noastre clasate pe locul 106 WTA, care s-a impus în cele din urmă cu 3-6, 6-4, 6-2 și în faza următoare a competiției o va întâlni pe Taylor Townsend, locul 116 WTA. Americanca a produs o mare surpriză eliminând-o pe Simona Halep, constănțeanca negăsind cheia jocului de serviciu-voleu al jucătoarei în vârstă de 23 de ani născută la Chicago. După un set câștigat lejer de constănțeancă, americanca s-a impus cu 2-6, 6-3, 7-6 (4) și a obligat-o pe Simona să părăsească tabloul de simplu după numai un succes.

Tot cu o înfrângere s-a încheiat și partida Anei Bogdan contra croatei Petra Martic, locul 22 WTA. Sinăianca clasată pe locul 152 WTA nu a putut emite pretenții și a condus în două rânduri pe tabelă, cu 1-0 și 2-1 în setul secund, croata impunându-se cu 6-2, 6-4 după o oră și 36 de minute. La fel ca Simona, Ana părăsește tabloul cu 70 de puncte de clasament și un cec în valoare de 100.000 USD.

După ce a obținut prima sa victorie la US Open, Marius Copil, locul 93 ATP, și-a încheiat aseară evoluția în proba de simplu cu o înfrângere în minim de seturi în fața francezului Gael Monfils, locul 13 ATP. 6-3, 6-2, 6-2 este scorul înregistrat pe terenul 17 după numai o oră și 23 de minute, Marius acumulând 45 de puncte de clasament și un cec în valoare de 100.000 USD.