UEL: Reviriment pe final. Calificarea se joacă în CehiaSportPictures.eu
08 Aug 2019

UEL: Reviriment pe final. Calificarea se joacă în Cehia

Într-o perioadă tulbure pentru ea, FCSB a remizat fără gol în prima manșă a turului 3 preliminar al Europa League în care a primit la Giurgiu replica cehilor de la FK Mlada Boleslav.

Cu noile achiziții Crețu și Soiledis aruncate în luptă din primul minut, roș-albaștrii au avut o primă ocazie în minutul 13 la șutul lui Ovidiu Popescu la colțul scurt respins de Seda, după care cehii au trecut la cârma jocului și au semnat prima ocazie importantă la șutul lui Komlichenko din minutul 27 la care Vlad a dat replica potrivită. Nevoite să facă prima schimbare în minutul 31 după accidentarea lui Filip, gazdele au avut la rândul lor prima ocazie importantă în minutul 33 la execuția din lovitură liberă a lui Florinel Coman, dar Mlada dă replica în minutul 40 prin lovitura de cap a lui Bucha ce a trecut puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung.

În partea a doua a meciului, probabil și după cea de-a doua vizită de la cabine a lui Mircea Lucescu după cea dinainte de meci, FCSB a ieșit un pic mai încrezătoare în forțele sale și Vînă a ratat prima ocazie în minutul 52 după ce a șutat bine la colțul scurt. Cehii nu renunță și se apropie din nou periculos în minutul 59 prin șutul lui Ladra, apoi imediat Moutinho trimite periculos de la distanță și l-a forțat pe Seda să boxeze. Portarul oaspeților s-a evidențiat și în minutul 79 la execuția lui Florinel Coman, pentru ca patru minute mai târziu Panțîru să rateze cea mai mare ocazie a meciului șutând în transversală din centrul careului singur cu Seda.

S-a încheiat 0-0, însă crescendo-ul de pe finalul meciului de pe ”Marin Anastasovici” lasă impresia că FCSB are forța să facă diferența în meciul retur de peste o săptămână.

FCSB – FK Mlada Boleslav 0-0

FCSB (antrenor Vergil Andronache): Vlad – Creţu, Planic, L. Filip (min. 32 Panţîru), Soiledis – Ov. Popescu (min. 46 T. Moutinho), I. Cristea, Oaidă – Vînă, Fl. Tănase (min. 80 Gikiewicz), Fl. Coman

FK Mlada Boleslav (antrenor Jozef Weber): Seda - Krapka, Takacs, Pudil, M. Tulio - Bucha, Matejovsky (min. 74 Budinsky), Hubinek, Ladra (min. 65 Fulnek) - Komlichenko, Mesanovic (min. 87 Auer)